Verjetno ste že slišali za izraz gastroenteritis ali nalezljivo drisko, ki je pravzaprav zdravstveno stanje zaradi vnetja prebavil, predvsem tankega črevesja in želodca. Čeprav ni povezan z gripo, ga pogosto imenujejo trebušna gripa ali viroza (zlasti, kadar je povzročitelj virus). Ta pogosta bolezen se lahko dotakne tako odraslih kot tudi otrok. Slednji zanjo sicer večkrat zbolijo, to pa nato običajno vodi do tega, da se okužijo tudi starši, saj se virusi, ki povzročajo trebušno virozo, precej hitro širijo preko površin, pribora, igrač ali neustrezne higiene. Trebušna viroza je zelo pogosta tudi v domovih za ostarele.
POVZROČITELJI
Trebušno virozo običajno povzroči eden od treh virusov (norovirus, rotavirus ali adenovirus). Ti virusi delujejo hitro – zbolite lahko le dan ali dva po okužbi ter bolezen hitro širite dalje.
Druge vrste gastrointestinalnih okužb povzročajo bakterije, kar vključuje tudi zastrupitev s hrano, ki pa ima sicer nekoliko drugačne simptome kot trebušna viroza.
SIMPTOMI
Če imate trebušno gripo, imate lahko naslednje znake in simptome, ki jih je težko spregledati:
- Driska
- bruhanje
- krči in bolečine v želodcu
- povišana telesna temperatura (običajno blaga)
- mrzlica
- slabost
- slab apetit
- glavobol
- bolečine v mišicah
- utrujenost in zaspanost
ZDRAVLJENJE
Čeprav je trebušna viroza lahko zelo neprijetna, večina ljudi okreva v nekaj dneh brez kakršnihkoli zapletov in pomoči zdravnika.
Pomembno je, da se ne poskusite zdraviti sami z antibiotiki, ki so morda ostali doma od kakšne prejšnje bolezni, saj je to lahko zelo nevarno in pa vedite, da antibiotiki delujejo samo proti bakterijam – ne morejo zdraviti virusov (ki pa so najpogostejši povzročitelji trebušnih viroz).
Za trebušno virozo ni posebnega zdravljenja in običajno se pri bolezni samo počaka, da izzveni sama od sebe.
V primeru, da se pokažejo znaki dehidriranosti, ali pa če se v bruhanju in driski pojavlja kri, prekomerno povišana temperatura, obiščite zdravnika.
Nabolj pomembna je hidracija, saj izgubljate več tekočin kot običajno. Bodite dosledni, da vso izgubljeno tekočino nadoknadite, lahko pa uporabite tudi peroralne rehidracijske raztopine (ORS), v obliki praškov, šumečih tablet itd., ki jih dobite v lokalnih lekarnah
Pri hitrejšem okrevanju si lahko pomagate tudi z Enterosgelom, ki dokazano hitro zaustavi in skrajša trajanje akutne driske. Ni zdravilo in se ne absorbira v telo, temveč se izloči po naravni poti, kjer nase veže vse škodljive snovi in razgradne produkte bakterij ter virusov.
NAŠI NASVETI
Da bi se počutili bolj udobno in preprečili dehidracijo med okrevanjem, vam predlagamo:
- Pustite, da se želodec umiri. Za nekaj ur prenehajte jesti trdno hrano.
- Poskusite jesti koščke ledu ali piti manjše požirke vode, lahko pijete tudi bistre juhe. Vsak dan pijte veliko tekočine, v majhnih požirkih.
- Postopoma začnite jesti nazaj mehko, lahko prebavljivo hrano, kot so krekerji, toast, banane, riž in piščanec. Če se slabost povrne, se ne silite jesti dalje.
- Izogibajte se določeni hrani in substancam, sem spadajo mlečni izdelki, kofein, alkohol, nikotin in mastna ali zelo začinjena živila.
- Poskrbite za veliko počitka. Vaše telo potrebuje energijo za lažje okrevanje. Poglejte si vaš najljubši film, preberite najljubšo knjigo in se sprostite.